Nekilnojamo turto rinka Lietuvoje

Stebint būstų kainų Lietuvos rinkoje augimą, matoma, jog didžiausias pakilimas buvo matomas beveik prieš dešimtmetį, t.y. 2007-taisiais ir 2008-taisiais metais. Pabrėžtina, jog ir pernai metais, t.y. 2016-taisiais, buvo matomas spartus būsto kainų augimas. Tai iškėlė papildomų dilemų planuojantiems įsigyti nuosavus būstus, ir daugelis ieškojo atsakymų, ar šiuo konkrečiu momentu protingiau būtų palaukti, ar vis dėlto rizikuoti ir investuoti į būsto įsigijimą dabar. Nagrinėjant pernai metų statistiką, atsiskleidžia faktas, jog 2016-tieji buvo tie metai, kuriais būsto pardavimo sandorių buvo sudaryta daugiausiai, lyginant su kelerių pastarųjų metų statistika. Tiesioginės įtakos tam galėjo turėti pasikeitusi finansinė situacija, vertinant tai, jog vidutinis atlyginimas išaugo maždaug 19 procentų.

Būstus perka ir grįžę emigrantai

Nagrinėjant sostinės būstų rinką, matoma, jog daugiausiai nekilnojamojo turto čia įsigyja asmenys, kurių amžiaus vidurkis svyruoja nuo 25 iki 40 metų. Įdomu tai, jog 2016-tieji metai šioje rinkoje buvo itin aktyvūs, ir buvo fiksuotas didelis aktyvumas visais metų mėnesiais, net ir gruodį, kuris dažniausiai yra suvokiamas kaip savotiškas nekilnojamojo turto štilius. Skaičiuojama, kad Vilniuje pernai metais buvo sudaryti maždaug 900 nekilnojamojo turto sandorių. Įtakos tam galėjo turėti ir akivaizdus sugrįžtančių emigrantų susidomėjimas Lietuva, kurie dažniausiai yra linkę taikyti strategiją, kuomet į užsienį išvažiuoja turėdami planą užsidirbti būstui arba bent pradiniam jo įnašui.

Būstų kainos 2017 metais

Nekilnojamojo turto rinka dažnai laikoma nepastovia, ir, žinoma, jai įtaką tiesiogiai daro daugelis faktorių, todėl natūralu, kad dalis pirkėjų yra linkę rizikuoti ir būstus įsigyti dabar pat, bijodami, jog ateityje jie dar labiau pabrangs. Analizuojant Vilniuje susidariusią kainų situaciją, pastebima, jog šių metų sausio mėnesio laikotarpiu kvadratinis metras ploto kainavo maždaug 1735 eurus, o rugsėjo mėnesį jau pasiekė 1780 eurų. Iš tiesų, pirmąjį šių metų pusmetį nekilnojamojo turto rinka buvo kur kas aktyvesnė, lyginant su praėjusiais metais — parduota net 2,2 procento daugiau būstų negu tuo pat metu 2016 metais. Imta pirkti ir daugiau nuosavų namų, nes analizė atskleidė, jog šiemet jų buvo įsigyta net 8 procentais daugiau, o kartu — ir 4,6 procentais daugiau žemės sklypų, lyginant su praėjusiais metais. Ir vis dėlto, nors rodikliai šiemet demonstruoja augimą, žmonių abejonės ir baimė dėl galimo kainų augimo išlieka.